Poplašné zprávy, co hrají na city. Pozor na ně

Poplašné a nepravdivé zprávy se šíří na Facebooku rychlostí blesku. Stačí kliknout na tlačítko sdílet nebo zkopírovat text a odeslat.

Je to jednoduché a podvodníci toho využívají. Obsah těchto zpráv nezná hranic, aktuálně hraje na lidské city. Možná jste i vy dostali od svého známého na Facebooku zprávu se vzkazem:

Ahoj, prosím pošlete co největšímu počtu lidí. Krev potřebná pro dítě s B-Rh(-) negativní, je to velmi vzácná krevní skupina. Kontakt 668 357 175. Děkujeme.

I když vám zpráva přišla od známého, nezaručuje to důvěryhodnost. Pozor, tato zpráva s informací o potřebnosti darování krve budí podezření. Především by vás měla zarazit její strohost, není zde žádné jméno kontaktní osoby, žádný podpis či odkaz na webové stránky pro více informací. A volat na cizí číslo s podezřelým předčíslím, z toho může být  velký problém, především, když nevíte, kam voláte.

Před rozesláním jakékoliv zprávy je důležité se racionálně zamyslet, případně vyhledat dostupné informace (v tomto případě telefonní číslo) na internetu, kde byste zjistili, že se jedná o hoax.

HOAX = šíření poplašných, nebezpečných, podvodných a zbytečných řetězových zpráv.

O aktuálně šířených nešvarech, které se objevují na internetu, se můžete dočíst zde.

Buďme zodpovědní a nezaplňujme internet zbytečnými a klamavými informacemi. Podstatné je nesdílet na internetu vše, co se nám dostane pod ruku, jelikož by se nám to mohlo velmi nepříjemně vymstít. Jde i o vaši bezpečnost a ta je ve virtuálním světě na prvním místě.

Mohlo by vás zajímat:

Přečtěte si také