Petržel nahradí repelent a hodí se do salátů: Co dělat když žloutne?

Petržel je jednou z nejoblíbenějších bylinek už od středověku. Léčivá a v kuchyni užitečná bylinka je bohatá na vitamín C, hořčík a železo. Letos je však častým úkazem její žloutnutí a usychání. Jak mu zabránit?

Petržel se v kuchyni hodí do polévek, salátů a pomazánek. Díky její chuti ji jedni milují a druzí nenávidí. Do české kuchyně nicméně patří a výhodu má jakožto rostlina pro pěstování na zahradě v možnosti využít prakticky celou rostlinu. Kořenová petržel je výborná do polévek, k přípravě pyré a neobejde se bez ní ani česká svíčková. Listy petržele nejčastěji naleznou využití v polévce, jako posyp na jídla a v salátech.

Kousl vás hmyz? Potřete si místo šťávou z listů petržele a nemusíte sahat po Fenistilu a podobných mastičkách. Lidové lékařství nedá na tento trik dopustit. Funguje také jako přírodní repelent.

Proč žloutne petržel? Listy i kořen se dají zachránit

Nejčastější příčinou žloutnutí petržele je příliš husté vysetí. Jakmile vám vyklíčí malé rostlinky, dejte si záležet na tom, aby měla rostlina dostatek prostoru, slunce a vláhy. Pokud vám zemina přeschne může docházet právě ke zmíněnému žloutnutí. Podobně se rostlina chová v případě, že nemá dostatek prostoru. Raději tak kolem každé rostlinky nechte alespoň 10 cm místa.

Kořenová petržel je populární do polévek a zeleninových směsí. Již první rok vyroste pod zemí 25cm kořen krémové barvy. Kadeřavé listy, případně ploché listy ( v závislosti na odrůdě) se hodí do pokrmů všeho druhu. Petržel se sklízí od června do listopadu. Listy jo možné uchovávat čerstvé v lednici, zmrazit či zasadit malý kořen a i v zimě dále pěstovat na parapetu – rostlinka bude dorůstat.

Přečtěte si také