Obří jeskyně za polem skrývala neobjevený chrám Templářů

Řád templářských rytířů vznikl na začátku 12. století a dodnes se jedná o společenství, kolem kterého koluje spousta mýtů a legend. Bojovníci s bílými plášti a červenými kříži ve znaku nedají spát mnohým autorům historických románů, ani badatelům. Obě skupiny teď mohou jásat! 

Před několika lety nalezl farmář v anglickém Shropshiru uměle vytvořenou jeskyni. Za polem nalezl díru, která zprvu vypadala spíše jako králičí nora. Po pečlivém průzkumu se však ukázalo, že se jedná o stovky let ukrytý chrám využívaný samotnými rytíři.

Fotograf Michael Scott se rozhodl toto vzácné místo navštívit a zdokumentovat místo v podobě, jakou mělo za dávné slávy. Na videu níže se můžete podívat na procházku tajuplným místem. Možná vás napadne, proč je místo zapuštěné do země a proč si dali Templáři práci s jeho kopáním. Odpověď je prostá – jednalo se o spolehlivý úkryt a navíc měl tvar odpovídat Svatému hrobu Ježíše Krista v Jeruzalémě.

Jeskyně se kvůli hrozbě poškození ze strany návštěvníků veřejnosti uzavřela v roce 2012, nicméně se speciálním povolením do ní lze vstoupit dodnes. Pojďte se do ní vypravit s námi díky skvělým záběrům Michaela Scotta.

1 000 let starý řád vznikl aby chránil poutníky na cestě do Jeruzaléma

Řád templářů vznikl před 900 lety jakožto reakce na první křížové výpravy do Svaté země (dnešní Izrael, pozn. red.).  Po dobytí Jeruzaléma a vzniku jeruzalémského království narostl počet poutníků do Jeruzaléma. Cesty v blízkosti dobytého města však nebyly bezpečné a hemžily se lupiči, kteří neváhali okrádat a zabíjet poutníky. Templáři tak původně vznikli jakožto reakce na potřebu chránit cestující poutníky.

Přečtěte si také