Lidé padají jako hrušky: Kolik vody byste měli denně vypít?

Voda je pro zdraví a fungování organismu nezbytná. Nejen v horku lidé odpadávají a trpí problémy, za kterými stojí obyčejná dehydratace. Pijete jí dostatek? Mezi projevy dehydratace patří např. únava a malátnost. Zjistili jsme pro vás, kolik vody denně vypít a jak správně dodržovat pitný režim.

Lékaři varují populaci, aby dodržovali pitný režim a nevystavovali se tropickému horku. Podle informací lékařů na sociálních sítích mají někteří lékaři na příjmu řadu případů, kdy jsou pacienti doslovy vyprahlí. Často se jedná o seniory, kteří zapomínají dodržovat pitný režim. Problémy ale mohou potkat každého.

Kolik vody byste měli denně vypít? To je jednoduchá otázka, na kterou není snadná odpověď. Studie v průběhu let přinesly různá doporučení. Prošli jsme pro vás odborné publikace a doporučení lékařů a dali dohromady tento článek. Vaše individuální potřeba vody však závisí na mnoha faktorech, včetně vašeho zdravotního stavu, toho, jak jste aktivní a kde žijete.

Žádný vzorec není vhodný pro každého. Pokud však víte více o potřebě tekutin ve vašem těle, pomůže vám to odhadnout, kolik vody máte denně vypít.

Zdravotní účinky vody

Voda je hlavní chemickou složkou vašeho těla a tvoří asi 50 až 70 % vaší tělesné hmotnosti. Vaše tělo je na vodě závislé, aby přežilo. Každá buňka, tkáň a orgán ve vašem těle potřebuje ke správné činnosti vodu.

Voda je základem života na Zemi. Dehydratace může mít fatální následky. Foto: Freepik

Voda pomáhá např. s následujícím: 

  1. Zbavuje se odpadních látek močením, pocením a stolicí,
  2. udržuje normální teplotu,
  3. promazává a tlumí klouby,
  4. chrání citlivé tkáně.

Nedostatek vody může vést k dehydrataci – stavu, který nastává, když v těle nemáte dostatek vody k vykonávání běžných funkcí. Dokonce i mírná dehydratace vám může ubrat energii a způsobit únavu.

Dehydratace aneb kolik vody potřebujete vypít?

Každý den ztrácíte vodu dýcháním, pocením a dalším vylučováním. Aby vaše tělo správně fungovalo, musíte jeho zásoby vody doplňovat konzumací nápojů a potravin, které vodu obsahují.

Kolik tekutin tedy potřebuje průměrný zdravý dospělý člověk žijící v mírném podnebí, tedy v oblasti odpovídající podmínkám České republiky? Národní akademie věd, techniky a medicíny USA určila, že přiměřený denní příjem tekutin je:

  1. přibližně 15,5 šálku (3,7 litru) tekutin denně pro muže.
  2. asi 11,5 šálku (2,7 litru) tekutin denně pro ženy.
Dehydratace se může projevit mnoha příznaky. Mezi základní patří únava a malátnost. Foto: Freepik

Tato doporučení zahrnují tekutiny z vody, jiných nápojů a potravin. Asi 20 % denního příjmu tekutin obvykle pochází z jídla a zbytek z nápojů.

2 litry vody denně? Jde o minimum

Pravděpodobně jste již slyšeli radu, že máte vypít osm sklenic vody denně. To si snadno zapamatujete a je to rozumný cíl. Většina zdravých lidí si dokáže udržet hydrataci pitím vody a dalších tekutin, kdykoli pocítí žízeň. Některým lidem může stačit i méně než 2 litry denně. Jiní lidé však mohou potřebovat více.

Podle čeho upravit příjem tekutin a jak?

Cvičení. Pokud vykonáváte jakoukoli činnost, při které se potíte, musíte pít vodu navíc, abyste pokryli ztráty tekutin. Je důležité pít vodu před, během i po cvičení. V těchto dnech byste neměli vyrážet sportovat bez lahve vody.

Prostředí. Horké nebo vlhké počasí může způsobit, že se budete potit, a tělo tak potřebuje další tekutiny. K dehydrataci může dojít také ve vysokých nadmořských výškách. Pokud 100% nevíte, že nebude možné vodu dokoupit, mějte ji raději u sebe i na výletech.

Na dehydrataci by si měli dát pozor především senioři, kteří jsou kvůli ní častým důvodem výjezdu záchranné služby v České republice. Foto: Freepik

Celkový zdravotní stav. Vaše tělo ztrácí tekutiny při horečce, zvracení nebo průjmu. Pijte více vody nebo se řiďte doporučením lékaře a pijte perorální rehydratační roztoky. Mezi další stavy, které mohou vyžadovat zvýšený příjem tekutin, patří infekce močového měchýře a kameny v močových cestách.

Těhotenství a kojení. Pokud jste těhotná nebo kojíte, můžete potřebovat další tekutiny, abyste zůstala hydratovaná. U všech zmíněných příkladů platí, že byste měli zvýšit příjem tekutin až o 40 %. Důležité je, abyste se dobře cítili.

Jaké nápoje pít?

Je voda jedinou možností, jak zůstat hydratovaný? Samozřejmě, že ne, nemusíte se spoléhat pouze na vodu, abyste uspokojili svou denní potřebu tekutin. Významný podíl na potřebu přísunu tekutin má vedle aktivit také to, co jíte. Například mnoho druhů ovoce a zeleniny, jako je meloun, okurka nebo špenát, obsahuje přes 90 % vody a je vhodným doplňkem pitného režimu.

Kromě toho jsou nápoje, jako je mléko, džusy a bylinné čaje, složeny převážně z vody. Dokonce i nápoje s kofeinem – například káva a limonády – mohou přispět k dennímu příjmu vody. S nápoji slazenými cukrem však šetřete, stejně jako s kofeinem. Běžné limonády, energetické nebo sportovní nápoje a další sladké nápoje obvykle obsahují velké množství přidaného cukru, který může dodávat více kalorií, než je potřeba.

Jak zjistím, zda piji dostatečné množství vody?

Určení ideálního množství tekutin není jednoduché a důležité je v tomto případě sebepozorování. Váš příjem tekutin je pravděpodobně dostatečný, pokud:

  1. Máte zřídkakdy pocit žízně,
  2. pijete pravidelně,
  3. Vaše moč je bezbarvá nebo světle žlutá.

Množství vody, které je pro vás každý den vhodné, vám pomůže určit lékař nebo dietolog.

Jdete běhat? Lahev si vezměte s sebou. Foto: Freepik

Abyste předešli dehydrataci a zajistili tělu potřebný přísun tekutin, dávejte přednost čisté vodě. Je dobré vypít sklenici vody:

  • Při každém jídle a mezi jídly,
  • před, během a po cvičení,
  • pokud pocítíte žízeň.

Nadměrné pití vody: Je to problém?

U zdravých a dobře živených dospělých osob představuje pití příliš velkého množství vody zřídkakdy problém. Sportovci mohou občas pít příliš mnoho vody ve snaze zabránit dehydrataci během dlouhého nebo intenzivního cvičení.

Kolik vody dokáže člověka zabít? Podle vědců dokáže dospělého člověka o hmotnosti 75 kg zabít vypití 6 litrů vody naráz. Dlouhodobě přijímané množství by běžně nemělo přesáhnout 0,8 litru vody za hodinu. Určitě to tedy s pitím naopak nepřehánějte. 

Když dlouhodobě pijete příliš mnoho vody, vaše ledviny se přebytečné vody nemohou zbavit. Obsah sodíku ve vaší krvi se zředí. Tomuto stavu se říká hyponatrémie a může být životu nebezpečný. Pacienti bývají apatičtí, mají mentální anorexie, nauzeu, zvracení či třeba hypotonii.

Úvodní foto: Freepik

Zdroje: 1, 2, 3

Přečtěte si také