Kolik moči je ve veřejných bazénech? Klidně 75 litrů!

Možná jste slyšelo o bazénech, ve kterých je látka, která se při kontaktu s močí zabarví. Praxe to podle všeho není příliš běžná, spíše se jedná o strašáka na děti. Potvrzuje to i nový výzkum, který proběhl na veřejných bazénech v Kanadě. Podle něj je v bazénu o velikosti toho olympijského, běžně 75 litrů moči.

Výzkumníci zjišťovali hodnoty podle přítomnosti látky Ace K – Acesulfam draselný, což je běžné sladidlo. Objevuje se v potravinách denní potřeby, jako jsou žvýkačky apod. Studie byla publikována v časopisu Environmental Science & Technology Letters.

ACE je skvělým měřítkem přítomnosti moči, protože se v přírodě běžně nevyskytuje a většina, kolem 95 %, se vyloučí z těla močí. Pomocí výpočtů a testování vzorků z 31 bazénů došli ke zjištění, že v bazénu o objemu 830 000 litrů najdeme kolem 75 litrů moči. Přestože to zní odpudivě, jedná se o koncentraci pouze 0,009 procenta.

Pozor na vířivky, jsou 3x horší

Pokud byla předchozí hodnota pro někoho vysoká, ať raději nechodí do veřejné vířivky. Právě v nich je prý koncentrace dokonce 3x vyšší.

Přestože je moč sama o sobě sterilní, je nutné vzít v potaz fakt, že její složky v reakci s chemikáliemi v bazénech mohou způsobovat astma, nebo dráždit oči. A jaké je z toho ponaučení? Přestaňte močit do bazénů. Doopravdy.

Zdroj: IFLScience

Přečtěte si také