Kdo na vás může sahat? Grafika ukazuje, že muži i ženy to mají jinak

Vědci z univerzit Oxford a Aalto, vytvořily unikátní “mapu těla” která ukazuje, kde se cítíme nejvíce nepříjemně, když se nás různí lidé dotýkají. Nejedná se o vtip, ale o seriózní výzkum, který se snaží odhalit tajemství sociálních vazeb a lidského těla.

Je zřejmé, že vám nebude vadit ruka kamaráda na rameni, ale co třeba ruka cizího člověka na zádech? “Dotyk je univerzálním jazykem, který využíváme dnes a denně a používáme ho obecně stejným způsobem. I v době technologií je dotyk nesmírně důležitým prvkem v komunikaci,” potvrzuje profesor Robin Dunbar.

Body2

První řádek ukazuje ženu zpředu, druhý zezadu, třetí muže zpředu a poté muže zezadu. Taboo zóna je oblast, kam prostě daná osoba sáhnout nikdy nesmí.

Analýzy se zúčastnilo 1 000 účastníků z Británie, Finska, Francie, Itálie a Ruska, kteří dostali za úkol vyznačit na obrázku lidské postavy, jak by se chovali v situacích, kdy se jich dotknou různí lidé.

Bratr, sestra, cizinec či kamarád? U každého je to jinak

Půjdeme-li na obrázku postupně, ukazuje postava v řádku, jak vypadá situace v případě, že se dotkne: partner, kamarád, kamarádka, máma, otec, sestra, bratr, teta, strýc, sestřenice, bratranec, známá, známý, cizí žena, cizí muž.

Zajímavým poznatkem třeba je, že žena ve vztahu má ke svému protějšku (co se dotyků týče) naprostou důvěru. Z výzkumu také vyšlo najevo, že Britové vyhledávají osobní kontakt nejméně ze všech zúčastněných národností. Jejich pověst studených čumáků se tak potvrdila.

Někdy je ale třeba někoho obejmout (kohokoli!), nemyslíte?

obejmul_policii

Přečtěte si také