Jak vypadá ledovec pod vodou? Fascinující fotografie je jako z jiného vesmíru

Vědci uvádí, že až 90 % ledovce se ukrývá pod vodou. Posádka Titanicu by o tom mohla vyprávět své, ale i tak jen málokdy můžeme spatřit, jak vypadá obří masa ledu pod hladinou. Díky fotografii potápěčů se můžeme kochat nevšední podívanou.

Potápěč a podmořský fotograf Tobias Friedrich vyhledává extrémně chladné vody a fotografuje, jak vypadá svět pod ledovci. “Chci lidem ukázat, jak krásné to tam dole je,” zmiňuje Friedrich. Jihovýchodní Grónsko, konkrétně Tasiilaq Fjord, navštívil poprvé v roce 2012 a společně se svými přáteli se vydal pod ledovce poblíž severního pólu. Nad vodou vypadají podle potápěče tyto ledovce velmi rozmanitě, pod vodou jsou si však podobně a vypadají jako velký golfový míček.

Friedrich se na místo, které ho fascinovalo začal opakovaně vracet a naposledy tak učinil minulý březen, kdy byl fjord zamrznutý a nacházely se v něm stovky ledovců. Voda byla ledová těsně kolem 0 °C a ani speciální potápěčský oblek proti chladu nechrání perfektně, i tak se ale dobrodruzi vydali pod ledovec a zachytili stovky fotografií.

Jedna z nich, kterou můžete spatřit výše, ukazuje spodek ledovce v hloubce kolem 30 metrů. Právě tento snímek získal ocenění v soutěži 8th Annual Ocean Art Underwater Photo Contest, hledající nejkrásnější podvodní fotografie. “Tam dole je to úplně jiný vesmír, musíte být ale extrémně opatrní,” dodává Friedrich. 
Komentáře

komentářů

Related Posts

Více v Inspirující, Návody, Videa
České svatební tradice a zvyky – znáte je všechny?

České svatební tradice a zvyky se prakticky nemění. Nevěsta by...

Zavřít