Jak vypadá ledovec pod vodou? Fascinující fotografie je jako z jiného vesmíru

Vědci uvádí, že až 90 % ledovce se ukrývá pod vodou. Posádka Titanicu by o tom mohla vyprávět své, ale i tak jen málokdy můžeme spatřit, jak vypadá obří masa ledu pod hladinou. Díky fotografii potápěčů se můžeme kochat nevšední podívanou.

Potápěč a podmořský fotograf Tobias Friedrich vyhledává extrémně chladné vody a fotografuje, jak vypadá svět pod ledovci. “Chci lidem ukázat, jak krásné to tam dole je,” zmiňuje Friedrich. Jihovýchodní Grónsko, konkrétně Tasiilaq Fjord, navštívil poprvé v roce 2012 a společně se svými přáteli se vydal pod ledovce poblíž severního pólu. Nad vodou vypadají podle potápěče tyto ledovce velmi rozmanitě, pod vodou jsou si však podobně a vypadají jako velký golfový míček.

Friedrich se na místo, které ho fascinovalo začal opakovaně vracet a naposledy tak učinil minulý březen, kdy byl fjord zamrznutý a nacházely se v něm stovky ledovců. Voda byla ledová těsně kolem 0 °C a ani speciální potápěčský oblek proti chladu nechrání perfektně, i tak se ale dobrodruzi vydali pod ledovec a zachytili stovky fotografií.

Jedna z nich, kterou můžete spatřit výše, ukazuje spodek ledovce v hloubce kolem 30 metrů. Právě tento snímek získal ocenění v soutěži 8th Annual Ocean Art Underwater Photo Contest, hledající nejkrásnější podvodní fotografie. “Tam dole je to úplně jiný vesmír, musíte být ale extrémně opatrní,” dodává Friedrich. 

Přečtěte si také