Máte problém se slimáky? Indický běžec je kamarádská kachna, která s nimi zatočí

Přemnožení slimáci jsou letos postrachy mnoha zahrad. Slizká stvoření ničí úrodu a zbavit se jich je poměrně těžké – nemají totiž mnoho přirozených nepřátel. Jedno řešení se ale nabízí – pořiďte si indického běžce, netradiční druh kachny, která je mazlíčkem i postrachem slimáků.

Na úvod je třeba zmínit, že ačkoliv se kachna jmenuje indický běžec, běžně se chová i v České republice, kde vás v online bazarech typu Sbazar a Bazoš vyjde na pouhých 100-300 Kč. Pořízení tedy není problém. U chovatelů a zahrádkářů je velmi oblíbená pro způsob, jakým je schopná zbavit zahradu slimáků a dalších škůdců.

Indický běžec nepochází z Indie

První důkazy o tomto druhu kachny pocházejí z doby před více než tisíci lety, a to ze starých kamenných soch nalezených ve starověkém chrámu na ostrově Jáva v Indonésii. Na svou cestu do celého světa se vydaly z ostrovů Jáva, Bali a Lombok. Do Evropy se první kusy dostaly někdy v první polovině 19. století na obchodních lodích Východoindické společnosti. V amsterodamském Námořním muzeu je možné nahlédnout do originálních dokumentů, které dokazují, že posádka holandské lodi se již v průběhu 16. století živila vejci a masem indických běžců.

Indičtí běžci mají rádi společnost. Je tak potřeba pořídit alespoň pár. Foto: Pixabay

Jedná se o velmi zvláštní plemeno kachny, které bylo vždy předmětem studií a sporů. Už sám název „indická“ je zeměpisným omylem, protože ve skutečnosti pochází z indonéského souostroví. Stejně tak druhá část jména „běžec“ pochází z původního způsobu, jakým indonéští farmáři hnali kachny z vesnic na trhy, a to pěšky i na dlouhé vzdálenosti. Tato praxe také umožňovala farmářům vybírat exempláře se vzpřímenějším tělem a s větší vytrvalostí. Ve skutečnosti má indický běžec štíhlé a vzpřímené tělo, s jemnou linií spojující krk s břichem, úzkou hlavou a dlouhým tenkým zobákem, který dotváří její zvláštní tvar.

Kachna žere vše, i slimáky

Díky svému zvláštnímu způsobu chůze získala indický běžec přezdívku „tučňáčí kachna“, což je označení, které si jí drželo až do konce 19. století. Přezdívku jí dal sám Charles Darwin, který také tohoto ptáka definoval jako „nejzajímavější exemplář mezi všemi kachnami“.

Vzpřímené držení těla je pro běžce charakteristické. Foto: Pixabay

Indický běžec běžně váží kolem 1,4 – 2,3 kg a má zakrnělá křídla, která nedostačují k létání. Skvělý je na běžcích také fakt, že sní doslova cokoliv. A zde přichází na řadu slimáci, se kterými si zahrádkáři často nevědí rady. Jejich posypávání solí a topení v pivu totiž také není ideální cestou. 

Pokud vaše zahrada snese nějakého toho obyvatele navíc, je indický běžec ideálním druhem kachny. Navíc také snáší až 300 vajec ročně a chovat se dá i pro maso.

Úvodní fotografie: Pixabay
Zdroje: 1, 2

Přečtěte si také