Dudlík ano, nebo ne?

Dudlík je předmět, který je součástí každé výbavy miminka. Jestliže si jej nekoupíte, jistě ho od někoho dostanete jako dárek. Dudlík je šidítko, ohledně kterého panují dost peprné diskuze mezi většinou matek.

Stejný postoj nemají ani porodnice, zatímco některé dudlík na šestinedělí nechtějí vůbec vidět, i když ho přímo matce nemohou zakázat, jiné mají dudlík jako součástí výbavy do porodnice. Už vaše svobodné rozhodnotí, zda si jej do tašky přibalíte, je náklon k názoru, zda jej budete nebo nebudete užívat.

Šestinedělí a používání dudlíku

Pokud vám dítě pláče během šestinedělí, není to neobvyklé. Postupně si zvyká na nové prostředí, velký svět a hlavně prostor kolem sebe, které v bříšku nemělo. Šestinedělí je celkově období, které by měla matka s miminkem trávit v úzké blízkosti, učit dítě na přisátí k prsu a věnovat mu pozornost, aby se cítilo v bezpečí. Nemělo by to být období šizení, kdy plačícímu dítěti dáte raději dudlík, abyste jej nenaučili na nošení. Jestliže vaše dítě vyžaduje přítomnost a chování, věnujte mu ten čas, přitulte se k sobě, vždyť u toho můžete klidně koukat na TV, číst si knížku, jen buďte s ním.

Během šestinedělí také není dudlík doporučen proto, že sání dudlíku a prsa je poměrně odlišné. Pokud se dítě naučí špatně sát mléko kvůli dudlíku, nejenže nepočete mléko a snažení ho brzy omrzí, ale také vám může dost ošklivě poranit bradavky špatnou technikou sání.

Jak snadno utěšit dítě?

Pokud vám doma dítě pláče od rána do večera, už nemáte sílu nosit ho neustále na ruce, pak je většinou mezi prvním řešením dát miminku dudlík. Než pochopí, co s ním má vlastně dělat, stejně bude ještě chvilku plakat. Nejlepší metodou, jak dítě utěšit, je věnovat mu pozornost, ne nadarmo se říká, že mateřská „dovolená“ je práce na plný úvazek.

Má-li vaše dítě dudlík, pak se snažte, aby jej nemělo v puse neustále. Časem to také může ovlivnit dásně a vývoj chrupu. Dejte svému dítěti dudlík jen, než začne usínat, a potom jej vyndejte, aby spalo bez něj. Pokud ho neustále cítí v puse, bude postupně stále dudat, což je zbytečné. Také nedávejte miminku dudlík, pokud leží na podložce, hraje si a je v naprostém klidu.

Jsou momenty, kdy je lepší dudlík nedávat. Někdy ale může pomoci. Foto: Freepik

Pokud povolení dudlíku odkládáte tak dlouho, že zvládnete prvních pár měsíců bez něj, už ho dítěti nedávejte. Naučit na dudlík je poměrně snadné, litovat budete ve chvíli, kdy jej budete chtít na dudlík odnaučit.

Jak dudlík odbourat?

Častou obavou v souvislosti s dudlíkem je také správná doba, kdy by dítě mělo dudlík přestat používat. Na otázku kdy a jak neexistuje správná odpověď, vývoj každého dítěte je odlišný. Směrodatné by mělo být období školky, kde by mělo dítě spíše rozvíjet své komunikační schopnosti nikoli cumlat dudlík v růžku.

Zdroj: ÚPMD
Úvodní fotografie: Freepik

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také