Dron s deštníkem? Vynález funguje, velkým problémem zůstává hluk

Držet deštník či slunečník v ruce zatímco se procházíte venku je omezující. Alespoň takový pocit mají inženýři z japonské společnosti Asahi Power Service’s, kteří představili svůj létající slunečník široké veřejnosti.

Dron, který uživatele následuje na každém kroku a zakrývá jej před spalujícím sluncem zní jako utopie. Opak je však pravdou. Zařízení doopravdy existuje ve formě fungujícího prototypu, a přestože podle svých tvůrců funguje, stále jej čeká dlouhý vývoj.

Inženýři společnosti využili technologie létajících autonomních dronů a přichytili k nim odlehčenou verzi slunečníku. Dron poté naučili následovat člověka tak, aby na něj dopadal slunečníkem vytvářený stín. Podobné drony již na trhu jsou a slouží především k zachytávání videa či fotografií, někdy jim bývá přezdíváno “dronfie”.

Technologie je plná nedostatků, v Japonsku ale nikdy nevíte

Prototyp zatím není vodotěsný a jak je zřejmé, je velmi nepraktický. Otravné bzučení vedle hlavy, obtěžující uživatele jako hejno včel, by si zatím asi dobrovolně pořídil málokdo. Potenciální nepromokavost slunečníku/deštníku je dalším problémem, neboť proudění vzduchu od vrtulí by se nepromokavým materiálem značně ztížilo.

Ve vzduchu dron zatím vydrží pouhých 20 minut a váží celých 5 kg. Snem vývojářů je vytvořit model, jenž by dokázal svého majitele chránit před sluncem i deštěm klidně celou hodinu a vážil pouhý kilogram. Jakkoliv nesmyslný se může nápad zdát, výrobce již má i odhad ceny, která by neměla přesáhnout 275 USD (necelých 6 000 Kč).

Přečtěte si také