Tipy na dovolenou: Na co nezapomenout a jak si užít místa bez davů?

Jak se vyhnout davům, co si před cestou připravit a co nenechat náhodě? Připravilo jsme pro vás tipy, které byste měli vědět před cestou na dovolenou. Podmínky se výrazně liší destinaci od destinace a není od věci si některé informace zjistit ještě před tím, než se do zahraničí vypravíte. V článku se podíváme na tipy pro cestování po státech Evropské unie, které lze ale aplikovat na jakoukoliv destinaci.

Pas a občanský průkaz

Začnete tím nejdůležitějším a to jsou doklady, které potřebujete k překročení hranic. V rámci Evropské unie, schengenského prostoru a 4 přidružených zemí platí, že občané členských zemí nemusí při překračování vnitřních hranic podstupovat kontrolu. Zároveň je ale uváděna povinnost mít u sebe platný doklad totožnosti, tedy občanský průkaz, nebo cestovní pas. Jedinými místy v České republice, které má vnější schengenské hranice, jsou letiště.

Kontakty pro případ nouze

Pokud cestuje do zahraničí, určitě se vyplatí mít dopředu zjištěná platná telefonní čísla na místní záchranářskou službu a policii. Všem cestovatelům doporučujeme, aby měli zároveň platné kontakty na tamější českou ambasádu a delegáta cestovní kanceláře. Vhodné je také mít připravený kontakt na pojišťovnu, u které jste uzavřeli cestovní pojištění. Obzvlášť v těchto dnech, kdy je riziko vypuknutí paniky kvůli viru či různým přírodním katastrofám jde o nezbytnost.

Určitě se také nezapomeňte dopředu informovat o oficiálních doporučeních pro cestování do konkrétní destinace. Tyto informace v České republice poskytuje Ministerstvo zahraničních věcí na svých oficiálních stránkách. Vyhnete se tak nepříjemnostem.

Sbírejte tipy na zajímavá místa a destinace

Určitě oceníte i všemožné rady od svých známých. Vyplatí se bedlivě naslouchat radám, které se týkají restaurací, zlevněných vstupných, na co nezapomenout a tak dále. Často tak ušetříte svůj žaludek traumatického zážitku a ještě ušetříte peníze. Pokud plánujete navštěvovat slavné a významné muzea a památky, nezapomeňte, že si často vstupenky můžete zakoupit dlouho dopředu online. Vyhnete se tak frontám a nervozitě.

Dobré je také zvážit, zda nehledat zajímavosti, které se nenachází v každém průvodci. Lze totiž předpokládat, že na daná místa zavítá většina turistů a nevyhnete se tak davům. Užitečné jsou Google Mapy, které u památek a veřejných míst zobrazují na webu i v aplikaci, jak jsou lokality v určité časy v průběhu týdne vytížené. Můžete si tak naplánovat návštěvu v dobu, kdy tam bývá nejméně lidí.

To jsou jen základní rady a potřebné informace před odcestováním do některého z Evropských států. Další brzy najdete v navazující sérii článků.

Přečtěte si také