Co je to 10yearchallenge? Posedlost k pobavení i zamyšlení

Nový rok, to jsou také nové výzvy. A právě výzvy jsou na sociálních sítích velmi oblíbené. Navíc, když se zapojí celebrity nebo se přidá nějaký vtip, šíří se rychlostí světla. Jestliže jste na Facebooku, Instagramu či Twitteru v posledních pár dnech strávili nějaký čas, pravděpodobně jste zaznamenali značný nával příspěvků s hashtagem #10yearchallenge.

Rok 2009 a 2019 aneb předtím a potom

Smyslem “Desetileté výzvy” je sdílet na svůj profil na sociální síti fotografii z roku 2009 a porovnat ji s aktuální fotografií z roku 2019, a hlavně nezapomenout přidat  #10yearchallenge. 10 let, to už je kus lidského života a předpokládá se, že na fotografiích bude viditelná proměna za uplynulé roky. Tato iniciativa vzešla od samotných uživatelů, šířit se ale začala až po zapojení některých světových celebrit, u kterých se povětšinou ukázalo, že po deseti letech jsou snad ještě krásnější a mládnou.

Jednou z účastnic výzvy je herečka Reese Witherspoon, která  ke svému příspěvku také přidala hashtag #10yearchallenge – u ní se ale čas jaksi zastavil, i když u svého příspěvku píše pravý opak, a to, že: „Čas letí, když se bavíte.

Naopak, u jiných celebrit se toho za deset let událo mnohé – Caitlyn Jenner.

Hashtagem #10yearchallenge označila svůj příspěvek také populární televizní moderátorka Ellen DeGeneres, který pojala s vtipem. Najdete desetiletý rozdíl? Sama moderátorka s ironickým vtipem na svém instagramu theellenshow napsala, že si nikdy nevšimla, jak odlišně drží svou ruku. Tedy, vlastně vždy stejně.

Přínos pro duševní zdraví

Po vzoru celebrit výzvu dále šířili běžní uživatelé, někdy s vtipem, jindy vážně. Ohlédnutí se zpět ve svém životě má své pozitivní účinky. Nemusíte se veřejně zapojit do této výzvy a postovat ji na sociálních sítích, ale krátké ohlédnutí za svým životem má svůj smysl. Je tu přínos pro vaše duševní zdraví. Připomenutí si, jací jste byli před 10 lety, co jste dělali, kam jste se za tu dobu posunuli a jak jste se změnili může být pro vás motivací a pomoci vám k dalším úspěšným krokům v budoucích 10 letech.

Objevili jste fotku, kde jste v přátelském objetí se spolužákem, ale už jste se pěknou řadu let neviděli a vlastně ani nevíte proč? Možná je právě tohle vhodná příležitost obnovit staré kontakty a znovu-navázat přátelství.

A to by nebyl internet, kdyby se na tento trend neobjevilo vtipné memes. A musíme uznat, že se některé opravdu povedly. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější #10yearchallengememes. I když se nejedná o naplnění původní myšlenky, jsou velmi chytlavé, pobaví a uživatelům sociálních sítí se líbí.

Nokia 3310 přijala výzvu.

Čas je neúprosný – je to vidět?

Tady by to chtělo nějakou změnu.

Stále u PC. Jen o něco “barevněji”.

Některé příspěvky s hashtagem #10yearchallenge mají i hlubší smysl a poukazují na problém současného světa. Jedním takovým jsou společenské problémy a technologický vývoj, který značně ovlivňuje celou společnost a zasahuje do životů nás všech.

#10yearchallenge využili také environmentalisté, kteří poukázali na problematiku plastů a na to, že plasty nestárnou. Jejich změna během 10 let je minimální. Nerozkládají se a vydrží opravdu hodně. Toto je dobře využitý celosvětový virál upozorňující na vážné globální problémy.

Tato výzva se nevyhnula ani České republice. Zapojili se do ní nejen české celebrity, ale pochlubit se proměnou nezapomněla ani Pražská integrovaná doprava.

Každý trend má své pro a proti. Ať se děje na sociálních sítích cokoliv, je na místě zdravý rozum, než se rozhodnete zapojit do jakékoliv iniciativy či výzvy. Objevují se názory, že tato výzva umožňuje získat Facebooku data a na základě získaných fotografií mohou trénovat systémy na rozpoznávání obličeje. To lze využít při hledání ztracených dětí i po mnoha letech, což je jistě užitečné, ale naopak mohou být zneužita. Proto je na místě si připomenout obecné pravidlo, a to, že veškeré osobní údaje, tedy i fotografie, bychom měli umisťovat na internet s rozmyslem.

Přečtěte si také