Čínské rychlotesty na koronavirus mají horší přesnost než hod kostkou

Až 80 % výsledků z čínských rychlostestů vychází špatně. Zdraví jsou označováni za nakažené a nakažení za zdravé. Lidem se přestává líbit nízká kvalita materiálu dodaného čínskou stranou i chaotický postup vlády.

Česká republika nakoupila 150 000 rychlotestů na koronavirus. Tyto testy byly sice od začátku určené až pro případy v pokročilé fázy nákazy, ale jak podotkla vláda, je to lepší než nemít nic. S tím lze souhlasit. S čím souhlasit nelze je mizerná kvalita těchto testů.

Testujme hodem kostkou a zapojme jasnovidce, vyjde to lépe

Na pondělní konferenci uvedla vysokou chybovost testů ostravská krajská hygienička. Pouze 20 % testů vyhodnotilo situaci správně. Co to v praxi znamená? Jak podotýkají někteří občané i odborníci – testovat bychom v tomto případě mohli klidně hodem kostkou. Úspěšnost bude každopádně vyšší.
Abychom byli fér – protilátky se vytváří až v průběhu nemoci. Rychlotesty tím pádem nejsou vhodné k vyhledávání nakažených koronavirem.


Vznikla i řada vtípků, které situaci zlehčují a snaží se upozornit na její absurdnost. 
Na sociálních sítích již vláda i čínská strana sklízí kritiku za objednání a doručení nekvalitního materiálu. V době krize není na podobné experimenty čas a čínský dodavatel by si to měl uvědomit.

Přečtěte si také