5 faktů o zvířatech, které jste nevěděli: Proč polární medvěd není bílý?

O planetě Zemi toho ještě spoustu nevíme. Zatímco objevování vesmíru je na pořadu dne, na krásy naší planety se často zapomíná. Stále je zde spousta věcí, které jsme si mysleli, že dobře známe, ale jak se za chvíli přesvědčíte, není tomu tak.

1. Mloci z Číny jsou velcí jako dospělý muž a voní jako pepř…

Tato nevšední stvoření překvapí nejen svou velikostí. Je velké jako dospělý muž a i přesto umí dýchat skrze kůži!

Spatřit je můžete také v pražské ZOO, kde mají postavený vlastní pavilon. Tento druh mloka je velmi citlivý na kvalitu vody a proto je jejich “výběh” připravený i na to, že v případě dalších povodní dovnitř akvárií nepronikne ani kapička znečištěné vody z okolí.

2. Muž vylovil tuto podivnou rybu při rybaření se syny. Podobných jsou spousty a prý zachraňují planetu!

pruhledna_ryba

Že jste nic podobného ve vodě nic neviděli? Není to jen tím, že je ryba průhledná, ale spatřit/chytit lze jen Antarktických oblastech, kde plave u hladiny a filtrováním vody skrze své zvláštní tělo zachytává plankton a bakterie. Úžasné je, že ryby zachytávají oxid uhličitý, který filtrují z vody a pomáhají tak svým způsobem v boji proti globálnímu oteplování.

3. Pamatujete si na bláznivě roztomilou veverku z animovaného filmu Doba ledová? Není jen výmyslem

Poskakuje sem a tam, jen aby ulovila svůj milovaný oříšek. Šavlozubá veverka z filmového plátna není pouhým výmyslem. V roce 2011 byla nalezena zkamenělina veverky s velkými zuby ve stylu té z Ice Age.

veverka

4. Mysleli jste si, že je polární medvěd bílý? Omyl

Srst polárního medvěda je ve skutečnosti průhledná. Ač se na první pohled jeví bílá, jedná se o jev, způsobený odrazy světla v průhledné srsti. Té úplně chybí pigment způsobující zbarvení. Pod průhlednou vrstvou je navíc tmavá kůže. Medvědovi to tak umožňuje získat co nejvíce tepla ze slunce. Příroda je prostě fascinující…

polar_bear

5. Pavouk vytváří sítě pevnější, než jakýkoliv materiál na světě. Překonají i kevlar

Jeden z mnoha druhů pavouka na Madagaskaru spřádá sítě, jejichž vlastnosti by jistě ráda využila nejedna armáda světa. Spřádané sítě totiž mohou mít velikost autobusu a co víc, jejich pevnost je až 10x větší, než v případě kevlaru. Z kevlaru se přitom vyrábí neprůstřelné vesty a superpevné součástky do automobilů či raketoplánů.

pavouk

 

Přečtěte si také