Vitamín Slunce: Vitamín D je nezbytný po čas zimních dní

V letních dnech získáme tento vitamín snadno, trávíme dny na Slunci a sluníčko přes den je pravidelným úkazem, ovšem v zimních (i podzimních) dnech se Slunce ukazuje na obloze méně a méně, brzy zapadá a díky mrazu a chladnému počasí raději zůstáváme u krbu, v teple domova. V dnešním článku se proto podíváme, z jakých přírodních zdrojů lze tento vitamín čerpat.

Vitamín D je známý pod přezdívkou vitamín Slunce a opravdu je toto označení pravdivé – vitamín D totiž získáváme mj. díky slunečnímu záření. Pomocí fotochemické reakce se z prekurzoru vitamínu D tvoří v organismu vitamín D3, který se v ledvinách a játrech mění na kalcitriol – vitamín D.

Vitamín D z přírodních zdrojů. V jakém jídle je?

Pravidelným zařazením určitých surovin a potravin bohatých na zmíněný vitamín D získáme dostatečné množství tohoto vitamínu a nebude třeba jej suplementovat pomocí doplňků výživy. Ovšem je důležité zařazovat tyto suroviny pravidelně, proto raději doporučuji podpořit příjem také přírodním doplňkem výživy, kterým ničemu neublížíte, ba naopak.

Ryby, játra či třeba vaječné žloutky. Všude tam lze vitamín D najít. Foto: Freepik

V čem se nachází vitamín D? Z přírodních zdrojů se vitamín D nachází v tučných rybách – losos, makrela, sardinky, tuňák, tresčí játra, ale také v mléčných produktech, vejcích (v žloutcích), v játrech (zejména hovězích) a slanině.

Vitamín D je důležité pro zdraví i psychickou pohodu

Vitamín D ovlivňuje látkovou výměnu vápníku, podporuje tedy naše kosti, svaly, vazy a klouby. Podporuje rovněž správnou funkci imunitního systému, nervového systému i srdeční činnost.

Vitamín D lze také doplnit díky pravidelným návštěvám solária, ale pozor, musí se jednat o kvalitní solárium, které je pravidelně udržované. I zde platí, že nic se nemá přehánět,“ dodává pro ViralSvět.cz fitness trenérka a výživová poradkyně Michaela Malínková.

Úvodní fotografie: Freepik

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také