Nejlepší hospody v Praze? Navštívili jsme místa s tradicí a skvělým pivem

Jaké jsou nejlepší hospody v Praze a které si zachovávají poctivost a tradici? Jestli se vám také zdá, že postupně mizí tradiční české hospůdky se skvělým pivem a jídlem, máme pro vás tip na ty nejlepší. Navštívili jsme 5 poctivých pražských hospod a vybrali pro vás jen ta místa, kde i dnes můžete zažít tu správnou českou atmosféru. Schválně, znáte je?

U Slovanské lípy – Údajně nejstarší česká hospoda v Praze s úžasným interiérem

Pokud jedete po jednom z hlavních dopravních tahů vedoucích Žižkovem směrem do centra, uvidíte po pravé straně pivnici a restauraci U Slovanské lípy. Tachovské náměstí 288/6 je domovem další tradiční české hospody (říká se, že nejstarší v Praze), která nabízí široký výběr jídel a hlavně skvělých piv. Jídelní lístek je přeplněný výbornými českými pokrmy, atmosféra uvnitř rozlehlého podniku je přímo elektrizující.

Z restaurace můžete zamířit přímo na kopec Vítkov, kde socha Jana Žižky z Trocnova tvoří jednu z dominant Žižkovské čtvrti a celé Prahy. Nebo můžete zvolit opačný postup a U Slovanské lípy si odpočinout po celodenním výletu. Bližší informace najdete na: www.uslovanskelipy.cz

Domažlická jizba – od roku 1906 zahání žízeň na Letné

Domažlická jizba je tradiční česká pivnice a restaurace, která existuje již od roku 1906. Nachází se na Strossmayerově náměstí 977/2, přímo u tramvajové zastávky linek 1, 12, 25, ve směru na Letenské náměstí a Hradčanskou. Všední dny nabízí restaurace široký výběr jídel poledního menu – zejména tradičních českých pokrmů, které můžete zapít osvěžujícími domácími limonádami. Zejména různé variace guláše jsou zde vždy vynikající. Dalším velkým plusem obědů v Domažlické jizbě je cenová dostupnost.

V létě je obvykle otevřená krásná a velká, částečně krytá zahrádka, která bohužel v dubnu není ještě v provozu. Uvnitř Domažlické jizby na vás dýchne okouzlující atmosféra klasických českých hospod. Plzeňské pivo je v takovémto podniku samozřejmostí. Více informací naleznete na: www.domazlicka-jizba.cz.

Restaurant U Glaubiců – Klasika obklopená českou historií

Malostranské náměstí 266/5, to je adresa proslulého pražského podniku, který je známý snad po celé republice. Podnik v krásném historickém domě je starý 700 let a prakticky po celou dobu svojí existence funguje jako hospoda a restaurace. Návštěvníci se mohou posadit v historickém sklepě, počíst si o historii domu, nebo posedět na příjemné zahrádce. Restaurace vaří klasické české pokrmy. Při návštěvě si můžete doopravdy vychutnat nejen krmi, ale i krásy hlavního města. Hned naproti podniku je chrám svatého Mikuláše, prakticky za rohem Karlův most a z kopce na restauraci shlíží Pražský hrad.

Ale snad největším kladem Restaurantu U Glaubiců jsou jeho vždy skvěle vychlazené půl litry s pivem Pilsner Urquell za 36 Kč. Orosená sklenice zlatavého moku, ale i jedinečné prostředí dělají z Restaurantu U Glaubiců podnik neustále kypící životem, který je cenově dostupný jak chudým studentům, tak politikům a samozřejmě davům turistů. Obrovské prostory všechny návštěvníky pojmou a  můžete si tak plně vychutnat atmosféru pravé švejkovské hospody. Počíst si o podniku můžete na internetových stránkách: www.restaurantuglaubicu.cz.

Švejk restaurant u Zeleného stromu – jako v ilustraci Josefa Lady

Na rohu ulice Husova a Betlémského náměstí najdeme jeden z podniků Švejk restaurant. Ve stínu historií promlouvající Betlémské kaple žije tradiční český podnik, který je tak rozlehlý, že se v něm můžete i ztratit. Uvnitř dvora je i upravená zahrádka, na které se dá grilovat. Chuťové buňky ukojí obrovský výběr z tradičních českých pokrmů, opět skvěle vychlazené plzeňské pivo a nejenom to.

Krásné čisté toalety a dobrý voják Švejk jsou bonusem navíc. Atmosféru dokresluje harmonikář a po nějakém tom pivečku začnete mít dojem, že jste se ocitli v jedné z ilustrací Josefa Lady. Autor kultovního humoristického románu, který je obrovsky populární zejména v zahraničí, Jaroslav Hašek, by jistě právě v této restauraci byl štamgastem. Cenově je totiž dostupná, což je vzhledem k poloze na Starém Městě pražském velká vzácnost. Podrobnosti, stejně jako mapku dalších Švejk restaurant naleznete na: www.uzelenehostromu.eu.

U Kozla – tradice s prvorepublikovým interiérem

Mezi tramvajovými zastávkami Biskupcova a Nákladové nádraží Žižkov se nachází Basilejské náměstí, které protíná ulici Jana Želivského. Právě zde zve k posezení žižkovská hospoda U Kozla s adresou Jana Želivského 4. Návštěvníci podniku se octnou v interiéru, který je od dob první republiky nezměněn. Dřevěné obložení, výborný Popovický kozel, fantastická česká kuchyně, která je za lidové ceny a k tomu všemu vždy vstřícná obsluha.

Restaurace U Kozla provozuje i zahrádku s obsluhou, kde se parná letní odpoledne mění v příjemné osvěžení. Okolí podniku tvoří snad nejkrásnější obývaná část Žižkova, skvělé dopravní spoje a nabízí řadu zábavy. Pro pořádání oslav a srazů jsou k dispozici soukromé salónky. Více zjistíte na internetových stránkách: www.ukozla.cz.

Přečtěte si také