Náchodsko aneb kraj spisovatelů u česko-polských hranic

Přemýšlíte-li, kde strávit krásný prázdninový víkend, může vaše oko při bloudící po mapě spočinout u hranic česko-polských, kde se nachází půvabné městečko Náchod.

Dominantou městečka je renesanční náchodský zámek, který se tyčí na zeleném kopci nad městem. Hrad a pravděpodobně i samotné město Náchod založil Hron z rodu Načeraticů v polovině 13. století. Již v 11. století se zde ale nacházela strážní osada. Zdejší kraj je také po právu nazývám krajem spisovatelů – z nedalekého Hronova pocházel Alois Jirásek, Božena Němcová pak z blízkých Ratibořic (vlastně Babiččina údolí u Ratibořic) a samotný Náchod je neodmyslitelně spjat s rodákem Josefem Škvoreckým.

Zdroj: http://www.vylety-zabava.cz/kocarek/broumovsko-nachodsko

Kraj Boženy Němcové a legendární Staré bělidlo

Kromě již zmíněných Ratibořic, kde si při prohlídce zámku můžeme zavzpomínat na kněžnu Zaháňskou, či se projít na Staré bělidlo po stopách dětství Boženy Němcové, je tu i Nové Město nad Metují s kouzelným barokně upraveným zámkem a úžasnou atmosférou historického náměstí. Pokud vás přepadne hlad, hledáte něco k snědku a zachce se vám prchnout od reality, doporučujeme výlet do nedaleké přírodní rezervace s osadou Peklo. Toto místo působí skutečně tajuplně a je vyhlášené svojí kuchyní v restauraci, která je v původním mlýnu, přestavěném proslulým architektem Jurkovičem. Po dobrém obědě můžete vyrazit do Hronova, rodiště Aloise Jiráska, který v letních měsících hostí pravidelně festival amatérských divadel „Jiráskův Hronov“.

Zdroj: https://www.e-slovensko.cz/atrakce/294-pevnost-dobrosov/

Milovníci vojenské historie se naopak vyrazí do dělostřelecké pevnosti Dobrošov, která byla součástí moderního opevnění Československé republiky před druhou světovou válkou. Poněkud hlouběji do historie by nás pak zavedla výprava do slavná pevnosti Josefov v obci Jaroměř, kterou nechal postavit císař Josef II. na obranu Habsburského impéria před Prusy.

Do Polska je to kousek, vyrazit můžete na nákupy i za jídlem

A kdo nechce podnikat pouť po stopách minulosti, může (trochu víc materialisticky) překročit státní hranici a všední den, či v sobotu dopoledne odjet „shopovat“ do Polska. Nedaleko lázeňského městečka Kudowa-Zdrój se nachází prostorná a vyhlášená tržnice.  Zběsilý boj mezi stánky s oblečením, jídlem, drogistickými prostředky a vším možným dalším zbožím pak můžeme zakončit klidnou procházkou po lázeňském městě, které nabízí okouzlující přírodu a léčivé prameny, stejně jako kulturní prostředí.

Náchodsko není nejznámějším, zato velmi zajímavým krajem České republiky, který nabízí množství zábavy, výletů a v neposlední řadě i krásnou přírodu. Okořeníte-li svůj případný pobyt s ubytováním v secesním hotelu Beránek na náchodském náměstí, zažijete neopakovatelný a inspirativní výlet.

Přečtěte si také