Mrakodrap zavěšený na asteroidu? Šílený architektonický nápad

Architekti se v poslední době předhání v šílených nápadech na budoucnost staveb. Nedávno se objevil nápad, zavěsit na asteroid mrakodrap. To je samozřejmě hezký plán, pokud popřeme, nebo zapomeneme na několik fyzikálních zákonů a okolností.

Tak za prvé, dost pochybuji o tom, že se někdy objeví těleso, který bude dokonale kopírovat trasu naší planety a bude kolem ní poslušně obíhat. Také dost váhám nad tím, že by se v dohledném období objevil materiál, který by při delším pobytu v naší atmosféře vydržel a zvládl by nést tíhu nepřeberného množství tun.

Zároveň je třeba vypnout pozemskou gravitaci a přesvědčit další lidi, aby byli ochotní obývat nebo pobývat vzhůru nohama. Skoro se nabízí otázka, zda by nebylo snadnější vybudovat mrakodrap v podzemí. Nemuseli bychom se starat o problémy s atmosférou, gravitací ani o problém s neposlušným asteroidem.

Myslím, že lidstvo má dokonce vyzkoušené, že to jde, hned několika způsoby. Buď se tomu říká důl, nebo třeba bunkr, tedy obyvatelný podzemní komplex. Potom tu jsou věci jako tunely, podzemní sklady a nepřeberně dalších. Když už jsme tématu, že se všichni nemůžeme vejít na povrch naší planety, nemusíme se hned věšet na strop.

Přečtěte si také