„Kaliningrad je Česko. Budeme mít moře!“ Vtípek naštval Rusko a baví svět

Začalo to nevinným vtípkem. „Kaliningrad by se měl rozdělit mezi Polsko a Česko!“ zaznělo na Twitteru. Zábavná myšlenka se postupně stala terčem mnoha vtípků a memes a postupně se dostala do českých, polských, ruských i globálních médií. 

Češi mají nárok na moře… Rusko už mělo Kaliningrad pod palcem příliš dlouho, nyní je řada na nás…“ Tyto myšlenky se nejčastěji objevují v příspěvcích na sociálních sítích, kde uživatelé popouští uzdu fantazii. Vznikají dokonce i petice s cílem připojit Královec k České republice.

Kaliningrad neboli Královec vznikl na počest českého krále

Neškodný vtípek vzala vážně především ruská média, která se pobuřují nad rozpínavostí České republiky a Polska. Z historického hlediska však Kaliningrad s Českem úzce souvisí.

Město založili křižáci v roce 1255 na počest českého krále Přemysla Otakara II., který se zde proslavil předchozího roku ve vítězné bitvě u Rudavy. Šlo o první českou křížovou výpravu do Pobaltí, zde konkrétně o výpravu proti pohanským Prusům.

Jak vše začalo?

Ve středu 28. září polský twitterový účet zveřejnil myšlenku, že by se území Kaliningradu mohlo rozdělit mezi Česko a Polsko, aby Česko konečně také mělo přístup k moři. Tweet na svém účtu později zveřejnil europoslanec Tomáš Zdechovský a od té chvíle se daly věci do pohybu. Tweety získaly tisíce lajků a sdílení a později dokonce vznikla internetová petice pro připojení Kaliningradu k Česku, která má nyní více než 10 000 podpisů.

Vše má však mnohem větší dopady, než si mnozí na začátku mysleli. Z myšlenky se stal virál v pravém slova smyslu a novinářka Darina Vymětalíková na Twitteru dokonce uvedla, že byla kontaktována novinářkou z Radio France Internationale, která se domnívala, že Česko skutečně plánuje anexi Kaliningradu. Českých „imperiálních“ snah si všímají i ruská média, která jsou myšlenkou znepokojena.

Vedle sarkastických příspěvků začaly vznikat fiktivní příspěvky státníků z celého světa a Češi se jako národ Cimrmanů hromadně zapojili do aktivního popichování Ruska. Nejčastěji lidé odkazují na fiktivní referendum, podle kterého pro připojení Královce k ČR hlasovalo 97,9 % voličů. Číslo odkazuje na zfalšovaná ruská referenda na území okupované Ukrajiny.

Je Kaliningrad Česko?

Co na myšlenku připojení Kaliningradu k České republice říkáte vy? Podle jednoho z mnoha vtípků k české anexi Kaliningradu se této myšlenky nejvíce děsí Chorvati, pro které jsou Češi významným zdrojem příjmů.

Zdroje: 1, 2
Úvodní fotografie: Unsplash

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také