Kofeinový algoritmus určí, kolik kávy máte vypít a kdy

Holdujete kávě v dávkách větších než malých? Nebojte, nejste sami. Svůj denní kofeinový rituál si vychutnává velká část světa a nedá na něj dopustit. Vědci nyní zkusmo vytvořili algoritmus, podle kterého by měl každý zjistit svou ideální denní dávku povzbuzujícího kofeinu.

Zatím sice má algoritmus posloužit jen vojákům USA, ale v budoucnu jej chtějí výzkumníci rozšířit pro potřeby široké veřejnosti. A účel? Pokud si člověk vychutnává kávy až moc, účinnost kofeinu se sníží. Tomu chtějí vědci financovaní americkou armádou zabránit, nebo alespoň minimalizovat riziko.

Méně kofeinu s lepším výsledkem

Výzkumníci působí přímo v oblasti medicínského výzkumu armády Spojených států, algoritmus vytvořil tým odborníků pod vedením doktora Jaquese Reifmana a je prvním svého druhu – tedy tak to alespoň vyplývá z toho, co je veřejnosti známé. Vytvořen bylo mimo jiné za pomoci pokročilých počítačových simulací.

Algoritmus dokonce počítá s odchylkami působnosti kofeinu vlivem jemných odlišností organismu u každého jedince.

V zásadě funguje tak, že vojákovi určí, kdy a kolik kofeinu má zkonzumovat, aby udržel pozornost na nejvyšší možné míře a zároveň vypil méně kávy nebo jiného nápoje s povzbuzující látkou. Případě aby vypil stejné množství kofeinu, ale rozložil jej lépe vzhledem k domě, kdy musí být vzhůru a minimalizoval tak riziko usnutí nebo únavy ve chvíli, kdy potřebuje vnímat a soustředit se.

Zlepšení pozornosti v psychomotorických cvičeních se vyšplhalo u vojáků až na 64 %, zatímco spotřeba kofeinu zůstala stejná. A co je možná ještě lepší: i při 65% snížení množství zkonzumovaného kofeinu dosáhli vojáci ve stejných testech lepších výsledků, než bez algoritmu.

Ačkoliv zatím prochází algoritmus fází testování, je možné, že se jej např. ve formě aplikace na mobil dočká i širší veřejnost. Svá pravidelná kafíčka si poté budeme moci naplánovat efektivněji. Jedná se sice o jeden z bizarnějších výzkumů americké armády, ale i příjem kofeinu je pro vojáka nepochybně důležitý.

Přečtěte si také