Octomilkám ocet nevoní. Účinnou a levnou past vyrobíte ze skleničky s pivem

Jak se zbavit otravných octomilek? Otázka, kterou si kladu každé léto. Mušky dokáží znepříjemnit život, urychlit zkázu ovoce a množí se bleskovou rychlostí. Letos jsem se rozhodl, že muškám přijdu na kloub a zbavím se jich. Jaké pasti fungují a jaké nikoliv?

Mušky octomilky nám komplikují život zejména v teplých letních měsících. Kdo z nás by je někdy nepoznal – ty malé, rychlé potvůrky, které se rády množí v našich domácnostech.

Přibližně 2-4 mm velké mušky známé také pod vědeckým názvem Drosophila, jsou malé, rychlé a v našich domácnostech se občas nezvaně objeví pokud si je přineseme např. na ovoci či zelenině z obchodu či pokud v letních měsících větráme. Tato malá stvoření jsou poměrně snadno rozpoznatelná díky své hnědé barvě a velkým rudým očím.

Kdy se octomilky objevují a proč?

Mušky octomilky se nejčastěji objevují během teplých letních měsíců, kdy jsou podmínky pro jejich množení ideální. Tito malí létající tvorové mají rádi zejména přezrálé ovoce, fermentované potraviny a jiné sladké materiály. Jejich zájem o takové potraviny je dán tím, že jsou skvělým zdrojem výživy pro jejich larvy a zároveň poskytují výborné podmínky pro kladení vajíček.

Banány, jablka, citrusy. Octomilky milují všechno. Sednou vám i na těstoviny a buchty. Obecně mají rády vlhké věci a místa. Foto: Unsplash

Jak rychle se množí? Mušky octomilky mají velmi rychlý životní cyklus. V ideálních podmínkách může proběhnout celý jejich vývoj – od vajíčka, přes larvu a kuklu, až po dospělého jedince – za pouhých 8-10 dní. To je jeden z hlavních důvodů, proč se jejich populace může tak rychle rozrůst.

Jak se zbavit ovocných mušek?

Pokud jste jako já, mušky octomilky vás pravděpodobně dost štvou. Ale nezoufejte, existuje několik efektivních způsobů, jak se jich zbavit.

První a nejdůležitější krok je odstranění zdrojů potravy. Udržujte ovoce a zeleninu v ledničce nebo dobře uzavřené a vyhýbejte se nechávání potravin na stole.

Pokud jde o eliminaci samotných mušek, můžete si vyrobit domácí pasti. Tyto pasti jsou překvapivě jednoduché a levné na výrobu. Nejčastěji jsou vytvořeny tak, že přitahují mušky do nádob, z nichž nemohou uniknout a následně se utopí v tekutině uvnitř.

Přísady pro tvorbu pasti máte doma. Stačí je smíchat dohromady a mušky se chytí samy. Nečekejte, že začnou do pasti padat hned. Dejte jim čas alespoň do dalšího rána a budete překvapeni, past můžete nechat na místě stát klidně i týden. Foto: Redakce ViralSvet.cz

V rámci domácího experimentu jsem si přečetl řadu návodů na výrobu domáci pasti na octomilky a zkusil srovnat jejich účinnost. Pokud byste čekali, že českým octomilkám chutná ocet, tak jste na omylu. Nejvíce jim u nás zachutnalo pivo.

Jak vyrobit past na octomilky?

Co budete potřebovat?

  1. pivo (je jedno jaké, funguje i nealko)
  2. několik menších mističek či skleniček
  3. přípravek na nádobí či mýdlo
  4. potravinářskou fólii

Můžete například naplnit sklenici vínem/pivem/octem tak, aby v ní byly alespoň 2 cm tekutiny a přidat několik kapek přípravku na nádobí, které naruší povrchové napětí a mušky se snáze utopí. Právě přítomnost Jaru či jiného prostředku je důležitá. Následně skleničku či misku stačí zakrýt papírem či potravinářskou fólií a do té udělat díry. Některé díry udělejte menší, jiné větší a nebojte se jich udělat více.

Náš pokus po 24 hodinách. Mističek jsme měli po bytě hned několik. Na pastičku potřebujete jen 4 věci – misku či skleničku, potravinářskou fólii (lze použít i kartón či papír), dále pak pivo/víno/limonádu/ocet a jakýkoliv mycí přípravek typu Jar nebo mýdlo. Foto: Redakce ViralSvet.cz

Pak už jen dejte misku na vhodné místo – ideálně tam, kde jste jich našli nejvíce (kuchyňská linka byla v našem případě ideál). Past můžete na místě nechat klidně týden, vyměňovat ji nemusíte.

My jsme pasti rozmístili po celé kuchyni, protože nám octomilky stihly přes dovolenou doma vytvořit hotovou kolonii se stovkami jedinců. Překvapivým zjištěním bylo, že ocet mušky nebaví, ale pivo doslova zbožňují. V misce s octem jich bylo při našem pokusu jen pár, v misce s pivem kolem stovky.

Zdroj: Redakce ViralSvet.cz
Úvodní foto: Bing AI

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také