Fototyp kůže: Jak zjistit, jaký máte a jak se nespálit?

Každý jsme jiný. Na barvě kůže sice naštěstí nezáleží, jinak je tomu ale při opalování. Fototyp kůže je totiž vlastnost, kterou je dobré sledovat a vědomě s ní nakládat při pobytu na sluníčku. Jak s fototypem pracovat?

Fototyp kůže je dán množstvím kožního pigmentu melaninu. Za vším hledejme genetiku, kdy se lidé po generace přizpůsobovali určitým oblastem a v různých populacích vznikly rozdíly v pigmentaci kůže. Pokud se chcete zdravě opalovat, měli byste dobře znát svůj fototyp. Závisí na něm totiž volba vhodného opalovacího krému i samotná doba opalování.

Fototyp I Výrazně světlá pleť, mnoho pih, rezavé vlasy, modré oči. Na slunci se téměř vždy spálí, opálí se jen do červena, kůže nezhnědne. SPF 50+
Fototyp II Světlá pleť, světlé vlasy, pihy řídké, modré, zelené či šedé oči. Opalují se pouze do červena, spálí se často. SPF 30-50
Fototyp III Světle hnědá pleť, tmavé a hnědé vlasy, hnědé oči. Dobře se opalují, málokdy se spálí, spálení mírné. SPF 30
Fototyp IV Tmavší pleť, velmi tmavé vlasy, tmavé oči. Téměř nikdy se nespálí. SPF 25
Fototyp V Velmi tmavá kůže, černé vlasy (kůže indiánů či arabské populace). Nespálí se nikdy. SPF 15
Fototyp VI Nejtmavší typ kůže. Nespálí se nikdy. SPF 10

SPF faktor: Jak vybrat opalovací krém?

Opalovací krémy jsou prevencí proti nebezpečnému slunečnímu záření a zároveň také prodlužují dobu, kterou můžeme na sluníčku strávit. V létě by tak rozhodně měly být každodenním pomocníkem. Opalovací krémy jsou opatřeny tzv. faktorem SPF (Sun Protection Factor), který udává stupeň ochrany před UV zářením. V naší přehledné tabulce naleznete informaci, jaký opalovací krém se k vaší kůži hodí.

A jaký ochranný UV faktor si vybrat? Pro někoho může být tento výběr španělskou vesnicí. Je to jednoduché. Pokud například víte, že vám stačí být na slunci 10 minut a už začnete rudnout, dá se to lehce spočítat. Řekněme, že chcete být vystavení slunečním paprskům po dobu 120 minut.

Stačí odhadovanou dobu vydělit počtem minut, kdy u vás dochází ke spálení – 120/10 = 12. Koupíte tedy krém s UV faktorem 12 nebo výše.

Je potřeba myslet také na to, že voda může krém smýt. A to i když je na obalu upozornění, že je výrobek voděodolný. Není tak od věci se při koupání mazat častěji.

Prevence je lepší než následná snaha o sjednocení opálení. Jak sjednotit opálení? Foto: Freepik

Je lepší opalovací olej, krém, mléko nebo sprej?

Dalším faktorem, ovlivňujícím nákup, může být druh produktu. Zde je volba jen na vás. O krémech jsme se již zmínili výše. Oleje často obsahují další vitaminy, které vyživují pleť. Jsou dobře aplikovatelné a zanechávají pokožku jemnou a lesklou.

Opalovací mléka se dobře vstřebávají a jsou hydratační. Dobře se u nich odhaduje potřebné množství. Pro jedno namazání dospělého člověka je potřeba přibližně jedna panáková sklenička. Opalovací spreje ocení především rodiče. Jejich aplikace je velmi jednoduchá a dostanete se s nimi i na hůře přístupná místa. Na trhu se můžete setkat také s opalovacím gelem, tyčinkou, máslem, vodou nebo pudrem.

Úvodní fotografie: Freepik
Zdroj: 1

Přečtěte si také