Alzheimer jí bránil v pohybu: Když bývalá baletka uslyšela Labutí jezero, začala tančit

I přes nemocné tělo dokáže duše vzlétnout. Potvrzuje to fascinující video bávalé baletky Marty C Gonzalez, která v 60. letech tancovala v newyorském baletu. Když jí její syn pustil Čajkovského Labutí jezero, udála se fascinující podívaná. Nemocná žena si i přes pokročilou demenci vybavila pohyby ze svého baletního vystoupení a jako by se vrátila zpět do minulosti.

Hudba má na lidské tělo zvláštní vliv. Dokáže v nás probouzet vzpomínky a emoce, které jsme zažili před dlouhými roky. To potvrzuje i nové virální video, které koluje po internetu. Na něm si bývalá baletka, toho času v domově pro seniory ve Valencii, při poslechu Labutího jezera vybaví svou choreogragii. Při ladných pohybech ji natočila kamera a video se po zveřejnění začalo šířit po internetu.

Před 53 lety tančila v New Yorku, hudba v ní opět probudila baletku

Video na svém profilu na sociální síti Facebook mj. sdílel i herec Antonio Banderas. „Před 53 lety byla Marta Gonzalez baletkou newyorského baletu. Čajkovského muzika dokázala dočasně potlačit Alzheimera. Už je tomu rok od doby, kdy tohle video vzniklo. Ať nyní, poté co zemřela, slouží tyto záběry jako připomínka její vášně a uměleckého ducha,“ komentoval herec video.

Video už na sociálních sítích posbíralo miliony zhlédnutí a dojemné jsou i komentáře a vzkazy Martě v diskuzích. Hudba je už delší dobu vnímána jako silná pomůcka pro vybavování vzpomínek, což potvrzuje i řada vědeckých studií a článků. Např. v roce 2004 na Queen’s University v Kingstonu výzkumníci potvrdili, že určité melodie a známé rytmy dokáží u starších pacientů s vážným poškozením mozku vyvolat reakce, kterých jinak nebyli schopni.

Zdroje: Researchgate, YouTube

 

Přečtěte si také