Každý třetí zamilovaný šmíruje v mobilu partnera

Když se láska přihlásí o slovo, rozum jde často stranou. Zamilovaný člověk by se pro svůj protějšek rozdal a lásku mu projevuje tisíci způsoby. Běžně se tak stává, že na oltář lásky obětuje i kus svého soukromí.

Společná studie společností Kaspersky Lab a Toluna ukázala, že pro drtivou většinu lidí je vztah důležitější než jejich soukromí. To se týká i digitálního prostředí, kde před sebou páry ztrácejí zábrany a sdílejí citlivá data nebo samotná digitální zařízení. Takové chování ale může na vztah vrhnout stín pochybností, zadělat na problémy a vést k nepříjemným hádkám.

S přibývajícími digitálními technologiemi a neomezenými možnostmi kontaktu s kýmkoliv přes internet se u zamilovaných párů mění vnímání svého vlastního soukromí a vzájemné transparentnosti. Průzkum odhalil, že osm z deseti oslovených lidí věří, že by páry měly mít svůj soukromý prostor jak v běžném životě, tak i v online prostředí. 70 % z nich si váží více svého vztahu než vlastního soukromí. Možná i proto jako důkaz lásky a vzájemné důvěry zná polovina uživatelů PIN kódy a přístupová hesla k zařízením svého partnera. To se týká i otisků prstů, které spousta uživatelů využívá pro přístup do svého mobilu nebo tabletu. Čtvrtina zamilovaných si zvolila jako alternativní možnost pro odemknutí přístroje otisk prstu svého partnera.

Zpřístupněním osobních zařízení druhé polovičce si partneři na jednu stranu projevují důvěru a maximální otevřenost, ale na druhou stranu se sami připravují o soukromí. Umožňují tím jeden druhému nahlížet do svého digitálního života. Soukromá korespondence nebo historie vyhledávání může odhalit mnohá tajemství, ať příjemná nebo nepříjemná. Poměrně často se ale stává, že partneři volný přístup do zařízení svých protějšků zneužívají. Dokládá to průzkum, v němž každý třetí uživatel internetu přiznal, že šmíroval online aktivity svého partnera nebo partnerky. Ještě větší zastoupení (50 %) šmírujících partnerů je mezi těmi, kteří popisují svůj vztah jako komplikovaný nebo nejistý. Kdo je ve vztahu nešťastný, má daleko častěji (ve 31 % případů) obavy o své soukromí, než ten, kdo je ve vztahu spokojený (15 %).

Průzkum přišel také na to, že uživatel, který je ve vztahu nespokojený, si chce některé své aktivity udržet v soukromí (76 % oproti 54 % spokojených uživatelů). Mezi záležitosti, které si chce pod pokličkou udržet valná většina uživatelů, patří obsah soukromých zpráv, online útraty, soukromé složky a navštívené webové stránky. Soukromé digitální tajnosti mohou způsobit i nepříjemné chvíle v partnerském soužití. Potvrdilo to 33 % uživatelů, kteří se podle vlastních slov pohádali se svým protějškem poté, co si prohlíželi obsah na jeho/jejím zařízení, který měl zůstat soukromý.

Přečtěte si také