Pozor na falešně označené FFP2 respirátory z Česka: Nechrání dostatečně

Falešná certifikace na FPP2 a neoprávněné užívání značky CC. Ačkoliv respirátory české firmy TEX-TECH s.r.o. neprošly potřebnými testy, výrobce se údajně chlubí certifikací, na kterou nemá nárok. Údajný podvod odhalila organizace Kverulant.org. Jak respirátory, které neuspěly v laboratorním testu poznat?

Na koronakrizi se stále snaží vydělat řada pochybných firem. Od začátku koronakrize jsou mj. problémem respirátory čínské výroby, které jsou označovány jako FFP2, i když tomu tak ve skutečnosti není a splňují pouze normy neplatné v EU. Novým objevem má být FFP2 respirátor české výroby, který však ve skutečnosti certifikaci nesplnil a v testu propadl.

Hledáte kvalitní respirátor? České nano respirátory dostaly certifikaci Covid-19: Používat je lze 14 dní v kuse

Respirátory v laboratorním testu propadly

Za FFP2 a FFP3 lze označit jen takové produkty, které úspěšně projdou certifikační zkouškou v laboratoři a prokazatelně splní normy. Tyto normy se ve světě liší a v EU je konkrétně vyžadován nejen test aerosolem pevných částic NaCl, ale též parafinovým olejem, který tvoří miniaturní kapičky více podobné koronaviru. 

Výzkumný ústav bezpečnosti práce (VÚBP) provedl v listopadu 2020 měření výrobků TEX-TECH. V klíčovém parametru průnik miniaturních kapének parafínového oleje výrobky nevyhověly. V protokolu o zkoušce číslo 748/2020 z 25. listopadu 2020 se uvádí, že všechny tři dodané vzorky vykazovaly průnik od 14 do 17 %. Přitom normě pro FFP2 by vyhověly, jen pokud by tento průnik byl pod 6 %. Přesto TEX-TECH svoje podvodné respirátory označuje zkratkou FFP2. A stejné je to s označením CE,“ zmiňuje zpráva zveřejněná na Kverulant.org.

Neplatné mají být označení FFP2 i CE

Jednání již mělo být nahlášeno na Českou obchodní inspekci. Lze očekávat, že pokud se pochybení potvrdí, ČOI rozhodne o okamžitém zastavení prodeje těchto nebezpečných výrobků.

Podvodníci TEX-TECH se rozhodli tomuto (certifikačnímu) procesu vyhnout, a to přes nelegální zkratku. Vzali certifikát od kvalitního českého výrobce klíčové komponenty respirátorů netkané textilie Meltblown a řekli, že ji budou používat ve svých respirátorech. Následně si nechali vystavit falešný certifikát od garážové firmy Conformity consulting s.r.o. Že firma Conformity consulting s.r.o. není oprávněnou certifikační autoritou a že netkanou textilii od českého výrobce fejkové respirátory TEX-TECH nespíš nikdy ani neviděly, snad ani nemá cenu dodávat. Podvodníci z TEX-TECH o sobě sice píší, že jsou ryze česká společnost zabývající se výrobou respirátorů, ale to nejdůležitější v nich, filtr, s největší pravděpodobností dováží pouze z Číny,“ dodává Kverulant.

Výrobce respirátorů s tímto názorem nesouhlasí a podle zveřejněného vyjádření situaci řeší právní cestou. „Materiál melblown byl okamžitě nahrazen jiným materiálem z Evropské produkce, který již
kvalitativní požadavky splňuje (přikládáme kontrolní měření z laboratoře v Německu). Informace o tom, že vyrábíme a distribuujeme nekvalitní produkt nás navíc zastihuje pár dní před dokončením kompletní certifikace, která probíhá v zahraničí a předpokládáme, že již v polovině tohoto týdne budeme mít jak FFP2 tak FFP3 zaregistrovány v databázi NANDO,“ zní ve vyjádření společnosti TEX-TECH s.r.o. Pravdou nicméně zůstává, že společnost tedy nemá zatím platnou registraci a produkty několik měsíců prodává.

Nutno podotknout, že v České republice začíná od středy platit nulová daň na FFP2 respirátory. Cena by ve středu měla u většiny obchodníků klesnout. Stále platí – při nákupu věnujte zvýšenou pozornost tomu, jaké produktu nakupujete a informace o původu respirátorů si raději ověřujte. Komentáře

Další články

Více v Technologie, Videa
Co je to druhá jakost? Elektronika a zboží 2. jakosti ušetří vaší peněžence

Druhá jakost neznamená horší kvalitu. Může jít o zboží rozbalené,...

Zavřít